Cкоро в садочок, або як полегшити адаптацію до нового середовища?

Рано чи пізно настає момент, коли ви вирішуєте віддати дитину у садочок.більше можливості для спілкування з однолітками, а все це, своєю чергою, полегшить майбутній процес адаптації дитини у школі. Однак дітям будь-якого віку не так уже й просто почати відвідувати дитячий садок, адже в їхньому житті з’являються нові і не завжди приємні зміни. Цей процес вимагає багато психічної енергії, що часто перенапружує ваших крихіток.

Процес адаптації відбувається у всіх малюків по-різному, дехто починає плакати з першого ж дня, дехто починає відвідувати садок спокійно, а через кілька днів відмовляється туди йти. Всі діти різні, тому кожен хвилюється по – різному. Є такі, які адаптуються одразу і безболісно, але їх дуже мало. Як діткам легше адаптуватися до школи?

Тим, кого батьки готували до відвідин садочка заздалегідь. Тут ідеться не про навчання, а лише про психологічну підготовку. За кілька місяців можна багато розповідати про садок, грати в «садок», гуляти на його території тощо.

Діткам котрі нечасто хворіють, тобто не мають якихось хронічних захворювань, що можуть загостритися в адаптаційний період через психологічне напруження організму.

Діткам, що мають первинні навички самообслуговування.Тобто вміють частково вдягатися, самостійно їсти, ходити на горщик.

Діткам, які дотримуються розпорядку дня. Психологи радять: перш ніж віддавати малюка в садок, потрібно за місяць-два почати привчати його до режиму вдома. Якщо режим буде близьким до режиму садочка, це значно полегшить дитині процес адаптації.

Діткам, раціон харчування котрих схожий на той, що в садочку. Це каші, запіканки, сирники, омлети, різноманітні котлети, тушковані овочі, супи.

Які зміни відбуваються з малюком у процесі адаптації?

Емоції. В перші дні відвідин садка дитина відчуває дуже мало позитивних емоцій. Вона може плакати, боятися, гніватися або перебувати у депресивному стані загальмованості. А все тому, що малюк сумує через розставання з мамою і звичайним йому середовищем. Наберіться терпіння. На зміну негативним обов’язково прийдуть позитивні емоції, які свідчитимуть, що адаптацію завершено. Однак плакати під час розставання з вами малюк може ще довго, як ви підете, може швидко заспокоїтися.

Чужі люди. Перші дні дитина скоріше не виявлятиме охоти спілкування з будь-ким. Не треба її змушувати, навіть якщо малюк виглядатиме зовсім нетовариським і замкненим. Має минути час, і дитина почне спілкуватися. Частіше це починається з вихователів, а вже потім переходить і на однолітків.

Пізнавальна активність. Так само може бути абсолютно знижена. Дитині потрібен час на освоєння нового оточення. Тому спочатку вона може не виявляти жодної цікавості навіть до іграшок.

Навички і мова. Не лякайтеся і не грішіть на вихователя садочка, якщо в перші дні помітите, що дитина забула дещо з того, що вміла робити чи вимовляти. Наприклад, не може зав’язати шнурки а раніше робила це досить впевнено. Навички повернуться до дитини, коли адаптація завершиться. Те саме стосується і мови. Навіть більше – ви помічатимете у малюка нові досягнення.

Рухливість. Тут все залежить від темпераменту дитини. Одні малюки стають дуже повільними, інші навпаки – аж занадто рухливими.

Сон. Спочатку дитина спатиме в садочку погано. Їй необхідно призвичаїтися. Ви також можете помічати порушення її сну вдома, навіть уночі. Але з часом все нормалізується.

Апетит. У малюка може спостерігатися погіршення апетиту, що пов’язане із незвичайною для нього їжею. Попросіть вихователів не змушувати дитину з’їдати все, з часом ваше сонечко також призвичаїться.

Здоров’я. На час адаптації знижується опір організмудо різних інфекцій, тому малюк, на жаль, може захворіти протягом першого місяця відвідин садка. Однак з часом організм прийде в норму.

Як полегшити процес адаптації?

У присутності дитини завжди згадуйте садочок лише з позитивного боку. Навіть якщо ви не всім задоволені. Тим більше не намагайтеся навіяти малюку негативне ставлення до вихователів, навіть якщо не в усьому з ними згодні.

Не змінюйте розпорядок дня дитини навіть на вихідні. Так, ви можете лишити його спати трішки довше, але трішки, а не до обіду. До речі, якщо дитині треба відсипатися, і вона втомлюється протягом тижня, значить, ви не правильно організували день малюка.

Зараз не час відучувати від деяких звичок. Зачекайте, доки закінчиться процес адаптації.

Постарайтеся, щоб удома дитину оточувала спокійна і неконфліктна атмосфера. Хваліть її за успіхи, розмовляйте, кажіть ласкаві слова.

Будьте терплячі до капризів. Вони виникають через перевантаження нервової системи. Обійміть малюка і спробуйте переключити його на якийсь інший вид діяльності.

Дайте дитині в садок м’яку іграшку. Це своєрідний замінник мами. Він ходитиме з малюком у садок і завжди буде поряд, а притискаючи до грудей щось із дому, дитина буде спокійніша.

Розповідайте казки. Вигадайте казкупро якесь звірятко чи дитинку, яким також було спочатку в садочку сумно. Але потім вони потоваришували з іншими дітками і вихователями.

Збираючи малюка в садок, розмовляйте з ним спокійно, впевнено. Розповідайте, що ви робите (вдягаєтеся, снідаєте), дитина має розуміти, що це звичайний день. Не виказуйте свого хвилювання! Діти це відчувають.

Обов’язково скажіть, коли його заберете. Конкретний час заспокоїть малюка.

Вигадайте ритуал прощання і не затримуйтеся. Помахали ручкою дитині і йдіть. Не затримуйтеся надовго, адже що більше ви вагаєтеся при прощанні, то більше переживає дитина.

Стаття " Cкоро в садочок, або як полегшити адаптацію до нового середовища? "// Мамине Сонечко. – 2013. – №14. – С. 13-14

Кiлькiсть переглядiв: 446

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.