ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ РІДНИЙ КРАЙ

2013-11-01

/Files/images/60.png

Історія Черкаської області

Географічне положення території нинішньої Черкаської області на південному кордоні розповсюдження слов'янської цивілізації (річка Рось) визначило складну історію цього краю. У 1239-1240 рр.. вся територія Черкащини була спустошена монголо-татарською навалою. У 1648 р. гетьман козаків Б. Хмельницький зробив своєю резиденцією м. Чигирин, який став політичною столицею України на період 1648-1660 рр.. Аж до початку XIX ст. за цю землю велася боротьба між різними культурами. Тут народилися Тарас Шевченко і Богдан Хмельницький, саме звідси пішло козацтво.

У першій половині XIX ст. Черкащина стала центром цукроваріння. У 1929 р. правобережна Черкащина ввійшла до складу Київської області, лівобережна - до складу Харківської області. До 1937 р. до знову створеної Полтавської області відійшла лівобережна Черкащина. У 1939 р. Кам'янський і Чигиринський райони відійшли до Кіровоградської області. 7 січня 1954 була сформована Черкаська область, до якої увійшли три міста обласного підпорядкування (Черкаси, Сміла, Умань) і 30 районів Київської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей.

Перші сліди перебування людини на території Черкаської області датуються 7-3вв. до н. е..

На початку нової ери тут сформувалося ядро східно-слов'янських племен, які згодом увійшли до складу Київської Русі.

У 1239 - 1240 рр.. вся територія Черкащини була спустошена монголо - татарським нашестям.

У 60-х рр.. 14в. Черкащина була захоплена Литовським князівством. У 1648 р. гетьман козаків Б. Хмельницький зробив своєю резиденцією м. Чигирин, який став політичною столицею України на період 1648 - 1660 рр..

Аж до початку XIX ст. за цю землю велася боротьба між різними культурами.

Після Зборівської угоди (1649 р.) тут створено шість полків (адміністративно-територіальних одиниць). З Черкаською областю пов'язані життя і діяльність героїв національно-визвольної боротьби 1648-54гг., Коліївщини та Гайдамаччина, селянсько-козацьке повстання 1702-04гг.

В 1764 р. царською Росією остаточно скасовано гетьманство, а в 1781 р. - полковий устрій. У 1797 р. при утворенні губерній Правобережна Черкаська область увійшла до складу Київської, а Лівобережна - Малоросійской губерній.